Aşure nasıl yapılır? Kolay Tarifi

Sadece aşure ayı içinde değil her zaman yenebilecek olan ve bir o kadar da damaklarda farklı bir tat bırakmayı başaran aşure zaman içinde sevilen hem de bir o kadar farklı olan bir besin olarak görülmektedir.

Zaman içinde en çok istediğiniz farklılıklar sayesinde kendinizi de damak lezzeti olarak ödüllendirmek mümkün olacaktır. İlk olarak bütün malzemelerin eksiksiz olması gerektiğini unutmamalısınız.

Genel olarak bir adet haline gelmiş olan bu tatlı besin aslında zamanında öğün olarak da tüketilmiştir.

ac59fure-tarifi-8943311

Yani hem tatlı ihtiyacınızı giderebileceğiniz hem de elinizin altında bulunan besin değerleri sayesinde vitamin alabileceğiniz öğün yemeği sadece aşuredir.

Her şey kararında olmalı

Malzeme olarak aklınıza gelebilecek her türlü kuru bakliyat ürününü içine koyabilirsiniz.

Buna ek olarak nar, kayısı, ceviz, üzüm gibi ek tatlı maddeler de renklendirmek için önemlidir.

Pirinç, nohut gibi malzemeleri önceden haşlayın ve şekerin içine attığınız bu kadar önemli olan yumuşak maddeleri en son koyun ki iyice lapa bir hal almasın.

Büyük bir kazan içinde yapacak olursanız her zaman için farklı olan kaplara böleceğinizi de düşünerek malzemeleri bol bol koymayı unutmamalısınız. Şeker ayarı da yine sizin damak tadınıza göre değişecektir.

Aşure Tarifi Gerekli Olan İçin Malzemelerimiz

Yarım kilo Yani 500 gram Aşurelik Buğday

1 su bardağı Nohut

1 su bardağı kuru fasulye ( Dilerseniz barbunya kullanabilirsiniz)

Yarım çay bardağı pirinç

Yarım kilo kuru incir

Yarım kilo kuru üzüm

Yarım kilo kuru kayısı

1, 5 kilo toz şeker

Yarım kilo fındık

Bol su ve biraz tuz

İki su bardağı süt

Yarım çay bardağı karanfil suyu

Üzerini süslemek için Gerekli Olan Malzemeler

İki adet nar

1 kase ceviz içi ile 1 kase kuş üzümü

See also  İşkembe Çorbasının Yanına Ne Yapılır

Toz çam fıstığı

Tarçın ( Dilerseniz kuru kayısı ve fındık)

Kolay Aşure Tarifi

İlk önce fasulyemizi, nohudumuzu ve aşurelik buğdayımızı bir gün önceden ılık su içerisinde ayrı kaplarda bekletelim. Ardından Fasulye ile nohudu ayrı tencerelerde haşlayalım.

Çok fazla haşlamamaya özen gösterelim. Sonrasında aşırelik buğdayı bir taşım kadar kaynatalım. İlk suyunu dökerek tekrardan su ilave ederek 15 dakika daha kaynatalım.

Buğday yumuşadıktan sonra fasulye, nohut, küp şeklinde doğradığımız kuru üzüm ve kayısı, pirinç ilave edilerek 15 dakika daha kaynatalım.

Bu işlemlerin ardından karabiber, tuz, şeker, süt, fındık, karanfil suyunu ayrıca ekleyelim biraz daha kısık ateşte kaynatalım.

Aşuremiz piştiğinde kaselere boşaltalım. Soğuduğu zaman üzerini ceviz, fındık, kuş üzümü ve fıstık gibi malzemelerle süsleyebilirsiniz.