İzmir Köfte Yanına Ne Gider?

izmir-kc3b6ftesi-farklitarif-com-3741056
Köfte çeşitlerinin arasında belki de yanında patates istemeyen tek köfte çeşidi İzmir köftedir. Çünkü patates İzmir köfteyi pişirirken olmazsa olmazdır. Uzun ve ince dilimlenen patatesler yine uzun bir şekilde yoğrulan köfte ile kızartılır. Biraz kızardıktan sonra fırına verilen patates ve köfte ikilisi asıl lezzetini domates sosundan alır. İzmir köfte yaparken salça yerine domates kullanmanız yemeği daha lezzetli yapacağından tavsiye edilir. İzmir köftenin yanında yapabileceğiniz yemeklerse aşağıdaki gibidir.

Pilav

Her türlü köftenin yanında pilavı afiyetle tüketebilirsiniz. Nohutlu, şehriyeli veya arpacıklı hiç fark etmez, pilavı İzmir köftenin yanında afiyetle yiyebilirsiniz. Doyurucu ve kusursuz bir akşam yemeği için ideal bir ikili olan İzmir köfte ve pilav sizlere lezzet şöleni yaşatacaktır.

Salata

Sofraların vazgeçilmezi, her yemeğin yanında muhakkak tüketmenizi tavsiye ettiğimiz salata da İzmir köftenin yanında harika gidecektir. Bol yeşillik ve zeytinyağlı bir salata İzmir köftenin lezzetine lezzet katmaya adaydır.

Piyaz

Ana malzemesi kuru fasulye olan piyaz Türk mutfağında uzunca süredir yer almaktadır. Yeşillik bakımından da zengin olması besin değerini artırmaktadır. İzmir köftenin yanında da afiyetle tüketebileceğiniz piyazı sofralarınızdan eksik etmeyin.

Çorba

Mercimek, ezogelin, domates veya yayla hiç fark etmez. Her yemekten önce muhakkak çorba tüketmelisiniz. Midenizi yumuşatacak olan çorbanın her türlüsünü İzmir köfteden önce tüketebilirsiniz.

Makarna

Güzel bir makarna da tıpkı pilav gibi İzmir köftenin yanında iyi gider.

See also  Zeytinyağlı Taze Barbunya yemeği tarifi ve malzemeleri