Fırında Levrek Yanında Ne Yenir

fc4b1rc4b1nda-levrek-farklitarif-com-5023452
Lezzetli balık türlerinden olan levrek, kızartma yapılarak veya fırında pişirilerek hazırlanabilir. Fırında pişirildiğinde çok daha az yağlı, sindirimi kolay ve hafif olur. Fırında levrek yerken, kızartılmış ağır yağ tadı değil, balığın kendi tadını ve kokusunu alırsınız. Kendi suyu ile yavaş yavaş pişen balık yumuşak ve lezzetli olur. Fırında pişirilmiş levrek, bebeklere bile verilebilecek, hemen hemen herkesin seveceği sağlıklı bir yemektir.

Piyaz

Bol soğanlı bir piyaz, fırında levreğin yanında tercih edilebilir. Piyaza maydanoz ekleyebilir, siyah zeytinler serpiştirerek göze hitap eden lezzetli bir tabak hazırlayabilirsiniz.

Közlenmiş Patlıcan

Balığın yanında közlenmiş patlıcandan yaptığınız bir mezeyi ikram edebilirsiniz. Patlıcanları ateşte közledikten sonra tercihinize göre sarımsak, sirke ve zeytinyağı ekleyerek hoş bir meze yapabilirsiniz.

Patates Püresi

Balığın yanına patates yemekleri çok yakışıyor. Tereyağlı ve kaşar peynirli bir patates püresi, fırında levreğin yanında servis edilebilir. Eğer isterseniz balığı pişirdiğiniz tepsinin içine birkaç dilim patates koyup birlikte pişmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede balığın suyu ile pişen lezzetli patatesler elde edersiniz.

Pilav

Fırında levreğin yanında pirinç pilavı yenebilir. Dilerseniz pilavı sebzeli de yapabilirsiniz. Böylece tabağınız renklenir, pilavınız daha besleyici ve lezzetli olur.

Haşlanmış Brokoli

Buharda haşlanmış brokoliyi, isterseniz sadece biraz tuz dökerek, isterseniz zeytinyağı ve limon ile karıştırarak servis edebilirsiniz. Burada önemli olan sebzenizi iyice yumuşayıp dağılana kadar değil, diriliğini kaybetmeyecek kadar kısa sürede haşlamanızdır.

See also  Farklı Bir Tat Yoğurtlu Havuç Salatası Tarifi