Balığın Yanında Hangi Çorba Gider?

balc4b1c49fc4b1n-yanc4b1nda-hangi-c3a7orba-gider-farklitarif-com-2766535
Muhteşem bir besin kaynağı olan balığın vücudumuza elbette birçok yararı bulunmaktadır. Doktorlar tarafından haftada iki kez yenilmesi önerilen balık kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Tansiyonu önemli ölçüde düşüren balık kalp krizine yakalanma riskini de azaltır. Çok iyi bir protein kaynağı olan balık aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengin olduğu için vücudun genel sağlığına da katkıda bulunur.

Hamsi, palamut, uskumru, mezgit, lüfer… Saymakla bitmeyecek olan türlü türlü balık çeşitlerinden ağız tadınıza hangisi daha uygunsa sofralarınızda yer verebilirsiniz. Hepsi birbirinden lezzetli ve faydalı olan balık sofralarımızın vitamin kaynağıdır.

Balığınızı yaptınız, salatanız da tamam. Peki, balığın yanında hangi çorba gider? Tıp dünyası balığın yanında süt ve süt ürünleri içeren yiyeceklerin tüketilmesi konusunda ikiye ayrılmış durumdalar. Bazı doktorlar bunun sakıncalı olduğunu savunurken, bazı kesim ise herhangi bir sakıncası olmayacağı kanaatindeler. Biz yine de sizlere süt ve süt ürünü içeren çorbalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Tarhana ve yayla çorbası içerisinde yoğurt bulundurduğu için uzak durulması tavsiye edilen çorbalardandır.

Peki, mükemmel bir akşam yemeği için balığın yanında hangi çorbayı içebilirsiniz? İşte sizlere birkaç örnek:

Mercimek Çorbası

Hemen hemen her yemekle muhteşem uyum sağlayan mercimek çorbasını balığın yanında da rahatlıkla ve afiyetle tüketebilirsiniz. Hem doyurucu hem de lezzetli olan mercimek çorbası balığın yanında tamamlayıcı bir lezzet olacaktır.

Ezogelin Çorbası

Türk mutfağına has olan ezogelin çorbası da yine balığın yanında tüketilebileceğiniz çorbalardandır. Lezzet ve vitamin bakımından zengin olan ezogelin çorbasına sofralarınızda balığın yanında yer verebilirsiniz.

Domates Çorbası

Hem hafif, hem lezzetli, hem de doyurucu bir çorba arayanlar, domates çorbası tam size göre. Balık ve domates çorbası bizce muhteşem bir uyum içinde olacaktır.

See also  Mercimek Çorbasının Yanında Ne Gider

Tel Şehriye Çorbası

Yine balığın yanında hafif bir çorba olarak yiyebileceğiniz tel şehriye çorbası da tamamlayıcı bir lezzet olacaktır.

Mercimekli Erişte Çorbası

Balığın yanında tam anlamıyla doyurucu bir çorba arayanlar tereddüt etmeden mercimekli erişte çorbasına sofralarında yer verebilirler.