Fırında Palamut Yanında Ne Yenir?

fc4b1rc4b1nda-palamut-2655420
Özellikle çocuklar için çok besleyici bir besin olan balık, haftada birkaç kez mutlaka tüketilmeli. Palamut sezonunun açılmasıyla bütün balıkçılarda yer alan bu lezzetli balık, pek çok şekilde pişirilebilir. Fakat en hafif ve sağlığa uygun olanı fırında pişirilmiş halidir. Kendi yağıyla yavaş yavaş pişerek nefis bir lezzet kazanır. Pişirme öncesinde balığa defne yaprakları ekleyebilirsiniz.

Çorba

Fırında palamut yemeği öncesinde yine mevsim balıklarından yapılmış bir balık çorbası, bol limon ile servis edilebilir.

Patates

Fırında palamut pişirirken tepsinizin içine birkaç büyükçe patates dilimi koyabilirsiniz. Bu patates dilimleri, balığın suyuyla birlikte pişer ve yumuşacık olur. Eğer kullanacağınız patatesler ince kabuklu ve küçükse, iyice yıkandığından emin olduktan sonra bu hali ile fırındaki balığın yanına atabilirsiniz.

Yoğurtlu Mezeler

Balığın yanına yakışan soğuk mezeler, çoğunlukla yoğurtlu olarak hazırlanır. Bunun nedeni, balığın bayat olup insanı zehirlemesi durumunda yoğurdun mideyi iyileştirmesi ve bu durumun kolay atlatılmasının sağlanmasıdır. Ayrıca yoğurt, balığın yanında serin bir tat verir.

Közlenmiş Biber ve Patlıcan

Fırında palamutun yanında, ateşte közlenmiş biber ve patlıcanları kullanarak sarımsaklı bir meze çeşidi yapabileceğiniz gibi, bu sebzeleri olduğu gibi közlenmiş halleri ile de sunabilirsiniz.

Kızartma

Balığın yanında patates veya patlıcan kızartması hazırlayabilirsiniz. Patates ve patlıcanı küp küp kesip karışık bir kızartma yapabilir ve domates sosu ile süsleyebilirsiniz.

See also  Biber Dolmasının Yanına Ne Olur