İskender Kebabının Sosu Nasıl Hazırlanır

İskender kebabının lezzetini getiren öğelerden biri, içeriğinde kullanılan İskender kebabı sosu olmaktadır. Sosun doğru malzemelere kullanılarak hazırlanması ve doğru adımlar atılarak yapılması son derece önem taşır. Tarife uyularak yapıldığı takdirde, istenilen lezzetin oluşması zor değildir. Malzemelerin ayarı, sosun lezzetini getiren durumlardandır. Bu yüzden miktarları önemlidir ve gerektiği kadar kullanılmalıdır.

Malzemeler

• Yarım yemek kaşığı biber salçası
• 1 yemek kaşığı tereyağı
• Yarım çay bardağı su
• 1 adet rendelenmiş domates ( isteğe bağlı olarak rendelenerek hazırlanmış konserve domates kullanılabilir )
• Tuz
• Karabiber

Hazırlanış şekli
Öncelikli olarak sos hazırlanırken bir tava içine tereyağı konulur. Tava ateşe alınır ve diğer malzemelere geçilir. Ardından içine salça da eklenerek bir süre sote yapılır. Ardından rendelenmiş ya da konserve olan domatesler tavaya eklenir. Vakit kaybetmeden içerisinde tuz ve karabiber koyulur. Aynı anda su da eklenir ve karıştırılmaya başlanır. Karışım, koyu bir hal alıncaya kadar pişirilir. Pişerek koyulaşan sos, servise hazır hale gelmiş demektir.

İskender kebabı, bir takım malzemeler ile süslenerek güzelleştirilir. Domates, yoğurt ve biber bu malzemelere örnek olarak söylenebilir. Servis tabağının görüntüsü, maydanoz kullanılarak renklendirilebilir. Sos içerisine isteğe bağlı olarak sarımsak eklenebilir. Bu malzemenin kullanılıp kullanılmayacağı, tamamen damak lezzeti ile ilgilidir. Sistemli bir şekilde hazırlanan sosta, istenilen lezzete ulaşılır.

c4b0skender-kebabc4b1nc4b1n-sosu-nasc4b1l-hazc4b1rlanc4b1r-gc3b6rsel-8103017 c4b0skender-kebabc4b1nc4b1n-sosu-nasc4b1l-hazc4b1rlanc4b1r-resim-8978470 c4b0skender-kebabc4b1nc4b1n-sosu-nasc4b1l-hazc4b1rlanc4b1r-tumblr-2071504

See also  Lezzetli Ekşili Köfte Yapılışı