İskenderin Yanına Hangi Salata Gider?

iskender-farklitarif-com-8693478İskender yanında salata yemek çok adetten kabul edilmez. Ama salatasız sofraya oturmayan kişiler de bulunmaktadır. Aslında salata yemek her zaman tüm vücut için sağlıklıdır. Bundan dolayı her yemek öncesinde minik bir kâse salata yenmesini posa açısından tüm uzmanlar önermektedirler. Posa bağırsaklardaki paydalı bakteriler için önemlidir. Çünkü posa, bağırsaklardaki zararlı bakterilerin süpürülmesinde rol oynamaktadır. Bundan mütevellit salatanın her öğün yenmesi de tercih edilmelidir.

İskender Bursa’ya özgü bir lezzettir. Günümüzde İskender yemek için Bursa’ya gitmeye gerek kalmamıştır. Şimdi her şehirde İskender yapan doğru adresler bulunabilmektedir. Ve de İskender yapmak zahmetli olsa da yapılabilmektedir.

Bunun için İskender yapma aparatları da bulunmaktadır. Ya da İskender aynı zamanda fırında da pişirilebilmektedir. Bu tamamen kişinin becerisine, tercihine göre değişmektedir. İskenderde kesinlikle dana eti kullanılmaktadır.

Fakat kuzu et tercih edenler kuzu eti de kullanabilmektedirler. Kuzu eti hormon kabul etmediği için piyasadaki en sağlıklı et olarak bilinmektedir. Kuzu eti her yemekte bundan dolayı daha fazla tercih edilmelidir. Aşağıda İskender ile birlikte salata yemek isteyenler için aşağıda alternatifler bulunmaktadır.

Göbek Salata

Bu salata doğranmadan masaya gelen, tabağa alınıp da çatal bıçak yardımıyla kolayca yenilebilen bir salatadır. Salata yemek isteyenler için döner yanında uygun salatalar arasında yer almaktadır.

Gevurdağı

Bu salata çok eğlenceli ve çok lezzetli bir salatadır. Ceviz severlerin bu salatayı döner ile birlikte afiyetle yemeleri mümkündür.

Kaşık Salatası

Kolay yenilebilir bir salata tercih ediyorsanız ve siz de salatayı İskenderle bile yemek istiyorsanız bu salata size de menüye de uyar.

Çoban Salatası

Eğer mevsim yazsa, o zaman kırmızı domatesler, mis gibi kokan salatalıklar, çıtır çıtır sivri biberlerle bu salata masaya da damağa da çok yakışacaktır.

See also  Çupranın Yanında Ne Gider?

Turp Salatası

Bu salata genellikle rendelenerek yenir. Balık yanında vazgeçilmez olan bu salata, İskender yanında da başarılı bulunmaktadır.

Kırmızı Lahana Salatası

Sirke ve limonla bu salata renkten renge girer. Lezzet de çeşitli notalarda ruha dokunur. Döner yenen bir masada kırmızılâhana salatası olmalıdır. Kesinlikle çok yakışır.