Kuzu Kavurma Yanına Ne Gider?

kusu-kavurmanc4b1n-yanc4b1na-ne-gider-farklitarif-com-4244772
Kuzu kavurma genellikle kurban bayramlarının kahvaltı lezzeti olarak çok tercih edilir. Sair günlerde de kuzu kavurma her mutfakta sevilerek yapılıp yenir. Kuzunun lezzetli olması için koyuna kaçmaması olması gerekir. Eğer yaşı ilerlemiş bir hayvanın eti yenecekse ağır bir kokudan bahsetmek mümkündür.

Kuzu eti sevmeyen bir zümre bulunur ki onların sevmedikleri aslında koyun etidir. Kuzu eti ise özellikle doğal bir ortamda büyümüşse kekik kokar, tadı müthiş lezzetlidir.

Doğal ve koyuna kaçmadan hazırlanmış kuzu etinin kavurmasına yine de sevmeyenler için önlem olarak ocaktan inmeden önce bir miktar kurutulmuş kekik atılabilir.

Bu sayede etin rayihası daha da zenginleşmiş olacaktır. Masada Kuzu Kavurma olacaksa başka neler olmalıdır?

Kırmızı Köz Biber Çorbası

İçine un kavrulan, yoğunluğu için krema da tercih edilen bu muhteşem kırmızı çorba, Kuzu Kavurma yemeğini çok doğru bir şekilde karşılayabilmektedir.

İmam Bayıldı

Burada çok minik patlıcanların kullanılması önerilir. Şirin bir sunumla masanın zeytinyağlı ihtiyacını karşılayacak olan İmam Bayıldılar, Kuzu Kavurma için çok başarılı bir yemektir.

Pilav

Prinç pilavı kuzu kavurmanın yanında tek alternatiftir. Boşnaklar kuzu kavurmaya pirinç atarlar ve pilavı da bu şekilde birlikte pişirirler. Buna da Boşnak Büryanı denir.

Bu lezzet de mutlaka denenmelidir. Boşnak Büryanı, etler ocakta tam olarak kavrulduktan sonra et suyu, etler ve pirincin fırında pişirilmesiyle hazırlanır.

İçine sadece tuz koyulması kâfidir. Boşnak Büryanında ete kekik eklenmemelidir.

Dut Şerbeti

Kuzu kavurma yanına dut şerbeti denenebilir. Zencefil, tarçın ve karanfille aromalandırılırsa tadı daha da eşsiz olacaktır. Mutlaka soğuk servis edilmelidir.

Sigara Böreği

Çok bilinen ve herkesin sevdiği sigara böreğinden bu menüde dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Tüm lezzetlere uyumludur, iyi gelecektir.

See also  Fasulye Piyazı Malzemeleri Ve Tarifi

Ev Baklavası

Ev baklavası yapmak maharet ister. Hem kuzu kavurma he de elde yapılmış ev baklavası gerçekten misafirleri çok etkileyecektir.