Lahana Sarması Yanına Ne Gider?

lahana-sarmasc4b1-yanc4b1na-ne-gider-farklitarif-com-2059151
Lahana sarması daha fazla etli olarak yapılır. İnce kıyılmış kuzu budu bu dolma için en ideal olan et formudur. Kıyma da bu dolma için kullanılabilir. Lahana dolmasında bol nane kullanılması, lezzetin sırı olarak bilinir. Diğer bir lezzet sırrı da dolmalarda tereyağı kullanılmasıdır.

Kıymalı lahana dolmasına ne kadar tereyağı ilave edilirse o kadar lezzetli bir yemek ortaya çıkacaktır. Lahanaların set yerleri kesinlikle çıkarılmalı, kaynar suda yaprakların yumuşaması bekletilmelidir. Bu işlemlerin yapılması başarı oranını yükseltecektir.

Çorba

Lahana yapraklarının kaynatıldığı suyu çorba için kullanmak gerekir. Bu sur çok faydalıdır. Çoğu kişi gaz yapar diye bu suyu atar. Oysa bu suya 1 çay kaşığı kimyon ilave ederek gaz sorunu ortadan kaldırılabilir.

Bu çorba için suya tel şehriye, havuç rendesi ve soğan rendesi atılmalıdır. Kaynadıktan sonra da içine çok az 1 yemek kaçığı kadar mısır unu ilave edilebilir. Yağ olarak serviste her çorba kâsesine kırmızıbiberli tereyağı yakılmalıdır.

Yoğurtlu Sarımsaklı Sos

Lahana sarması için bu sos masada olmalıdır. Lakin eğer yemekte misafir var ise sarımsak kullanıp kullanmadıkları sorulmalıdır.

Domatesli Sos

Sarımsaklı yoğurt sevmeyenler için, biber salçası ve çeşitli baharatlarla zenginleştirilmiş tereyağlı bir sos uygun olabilir.

Ispanaklı Börek

Döşeme ıspanaklı böreğin içine bol miktarda peynir de ilave edilmelidir.

Zeytinyağlı Kereviz

Zeytinyağlı olmadan masaya oturulmaz.

Fırın Sütlaç

Bu tatlı üzeri hafif yakılarak enfes bir son nokta olacaktır.

See also  Et Yemeğinin Yanına Ne Yapılabilir