Mantı Kaç Dakikada Pişer

mantc4b1-9985375
Leziz bir mantı yaklaşık olarak 9-10 dakika içinde servise hazır hale gelecektir. Bu süre damak tadına göre değişiklik gösterebileceği gibi, mantının hamuru ile de ilgilidir. Hazırlanmış mantıların kaynamış ve içinde bir tutam tuz atılmış suya ilave edilmesi gerekmektedir.

Pişme Süresi: 10 DK

Mantı hamuru için gerekli malzemeler

3 su bardağı un

2 yumurta

Tuz

1 su bardağı su

Mantının Yapılışı

Un ve tuz geniş bir kapta havuz şeklinde açılır. Yumurta ve su yavaşça ilave edilerek kıvamı uygun ve pürüzsüz bir hamur elde edilir.

Yarım saat dinlendirilen hamur bezeler halinde açılır ve kare şeklinde kesilir. Kıymalı harcın eklendiği parçalar isteğe uygun şekilde kapatılır.

Kaynayan suya atılan mantılar zevke uygun şekilde pişirilir. Ayrı bir yerde yoğurt ve dövülmüş sarımsak çırpılır.

Süzülen mantılar tercihen her bir tabağa paylaştırılır ve üzerine yoğurtlu sos ilave edilir. Sosa ekmeğini batırarak yemek isteyenlerin tabağına kaynama suyundan bir kaşık ilave edilir.

Tabağa alınmış ve soslanmış mantının üzerine yakılmış tereyağı servis edilir. Bunun için 1 yemek kaşığı tereyağı içine kırmızı toz biber ve nane konarak hazırlanır. Bu sosa dileyenler 1 çay kaşığı salça da ekleyebilirler.

Hazır mantı alarak pişirmek isteyenlerde aynı sos tarifini kullanabilirler. Mantı açacak zamana sahip olamayanlar aynı tarifi hazır mantı makarnayı haşlayarak ve üzerine kavrulmuş kıymayı ilave ederek de servis edebilirler. Afiyet olsun.

See also  Elbasan Tavanın Yanına Ne İyi Gider?