Mercimek Çorbasının Yanında Ne Gider

kc4b1rmc4b1zc4b1-mercimek-c387orbasc4b1-8258450
Mercimek çorbası her mevsim içilebilen, içimizi ısıtan güzel bir çorbadır. Kırmızı mercimekler içine bir tatlı kaşığı kadar pirinçte eklenerek yıkanır. Tencereye biraz zeytinyağı konulur, üzerine rendelenmiş bir patates, bir havuç ve bir soğan eklenerek hafifçe kavurulur. Bir tatlı kaşığı salça eklenip, kavurmaya devam edilir.

Yıkadığımız mercimekler de eklenir karıştırılır. En son tencereye yeteri kadar su ilave edilir ve kaynamaya bırakılır. Mercimekler iyice yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Tuz, karabiber, kimyon ve biraz da zerdeçel eklenip, el blenderi ile çorba haline getirilir. Altı söndürülen çorbaya kuru nane serpilip karıştırılır. Çorbadan sonra fırında pişirilmiş elma dilimi patates iyi gidecektir.

Elma Dilimi Patates Nasıl Yapılır?

İstenen miktarda patates kabukları ile beraber dikkatlice yıkanır, iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır. Kabukları soyulmadan, elma dilimi gibi kalın dilimler halinde doğranır. Cam bir fırın kabına alınır. Üzerine zeytinyağı, tuz, karabiber, pul biber eklenir ve güzelce harmanlanır. 200 derece fırında yaklaşık bir saat pişirilir.

See also  Zeytinyağlı Kabak yemeği tarifi ve malzemeleri