Pilav Kaç Dakikada Pişer

pilav-3515056
Pilav pişirmek kolay olmasına karşılık oldukça maharet ister. Yaklaşık olarak 20 dakika içinde hazır olacak pilav, değişik malzemeler eşliğinde farklı tatlar alabilir. Ülkemiz mutfağının ve sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan pilav, özellikle et yemeklerinin ayrılmaz bir yardımcısıdır.

Pişme Süresi: 20 DK

Pilav Yemeği Malzemeleri

• 1 ölçü pirinç,

• 1 yemek kaşığı arpa şehriye,

• 1 yemek kaşığı tereyağı,

• 2 ölçü sıcak su,

• Yeteri kadar tuz

Pilav Yapılışı

Yaklaşık 1 saat önce kaynayan su ile ıslatılan pirinçler güzel bir şekilde yıkanır. Nişastasının tamamen çıkması istenen pirinçler daha sonra süzülmeye bırakılır.

Pilavın pişeceği tencere içine eklenen yağ ile şehriyeler kavrulur. Bu aşamada tencerenin başından ayrılmadan kavrulma işleminin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Daha sonra yıkanmış ve süzülmüş pirinçler tencereye ilave edilir ve yaklaşık olarak 2 dakika kısık ateşte kavrulur.

Sıcak su eklenir ve tuz ilavesi yapılarak tencerenin kapağı kapatılır. Güzel bir pilav pişirmenin püf noktası, kaynayan tencerenin altının düzenli olarak ve belirli aralıklarla kısılmasıdır.

Suyunu tamamen çeken pilavın altı kapatılır ve tencere ile kapak arasına konacak bir bez yardımıyla demlenme işleminin gerçekleşmesi sağlanır.

Yaklaşık olarak 20 dakika içinde hazır olacak pilavın en az 10 dakika demlenmesi önerilir. Pilavın içine domates, bezelye, nohut, çam fıstığı, ayıklanmış badem, kuş üzümü, dereotu veya tarçın ilave edilerek farklı tatlar elde edilebilir. Afiyet olsun.

See also  Dolma Yanında Ne Gider