Böreğin Yanında Ne Gider?

bc3b6rek-tarifi-8851974
Geniş bir börek kültürüne sahip olmamız nedeniyle pek çok çeşitte börek tarifi bulunmaktadır. Genellikle börek, hanımların yaptıkları günlerin vazgeçilmesi olsa da akşam yemeği veya kahvaltılarda tüketilmek için de hazırlanabilmektedir.

Gün için düşünülüyorsa eğer böreğin yanına yakışabilecek yemekler böreğin çeşidine göre değişiklik gösterse de marul, havuç, yeşil soğan, domates veya çeri domates ile yapılan bir mevsim salata bu menüye eklenebilir. Bir diğer alternatif olarak böreğin yanına kısır yapılabilir. Köftelik ince bulgurla yapılacak hafif acılı ve bol ekşili bir kısır tarifi böreğin yanına oldukça yakışacaktır.

Bu menüye eklenebilecek diğer yemekler arasında gün misafirleri için yoğurtlu kabak salatası eklenebilir. Kabak, ceviz ve yoğurtla hazırlanacak basit bir tarif böreğin yanında uyumlu olabilir. Tatlı tercih edilecekse kurabiye çeşitlerinden birisi seçilerek ya da kek yapılarak gün için oluşturulan bu menü tamamlanabilir.

Akşam yemeği için börek yapılacaksa ilk olarak bir çorbayla servise başlanmalıdır. Çorba için ezogelin, tarhana, mercimek gibi çorbalar tercih edilebilir. Bu menüye mevsimiyse eğer karışık turşu eklenerek menü zenginleştirilebilir. Ayrıca biber, kabak, patlıcan ve kırmızı biber dolması veya bu sebzeler seçilerek bir karışık dolma yapılması börekle birlikte oluşturulacak bir akşam yemeği menüsünde yer alabilir.

Tatlı yapılması yerine bu menüye komposto eklenmesi çok daha uygun olacaktır. Badem, vişne, kuru erik, kayısı, üzüm kompostolarından birisi tercih edilerek fazla ağır yemeklerden oluşmayan bir menü oluşturulmuş olacaktır.

See also  Lahana Turşusu Yapımı Ve Malzemeleri