Dolmanın Yanında Hangi Yemekler Gider

GELENEKSEL ve GÜNCEL LEZZET: DOLMA
Dolma geleneksel mutfağımızın en lezzetli yemeklerinden bir tanesi olarak günümüzde bile popülerliğini korumaktadır. Adıyla müsemma olarak biber, patlıcan, kabak gibi sebzelerin iç kısımlarının çıkarılıp yerine, baharatlarla zenginleştirilmiş pirinç doldurularak yapılan dolma, özellikle de zeytinyağı ile pişirildiğinde enfes bir ağız tadı verir. Çoğunlukla, yaprak sarması adlı yemekle de karıştırılan dolmanın asıl yapılış şekli böyledir. Etli yapılırsa etli dolma, etsiz olursa da yalancı dolma olarak adlandırılır. Saray mutfaklarının da, halk mutfaklarının da beğenilerek yenilen yemeği dolmayı sevmeyeniniz yoktur herhalde.

Genelde tek başına olduğunda bile doyurucu bir yemek olabilen dolmanın yanında güzel giden yemeklerden bazıları ise şunlardır:

Çorba
Eğer yemekte dolma varsa, önce hafif bir çorba iyi olabilir. Dolma ne tek başına bir ana yemek ne de az aperatif olarak değerlendirilemeyeceği için, eğer dolma yemeği yaptıysanız, lezzetli bir çorba ile yemeğe başlangıç yapabilirsiniz.

Cacık ya da Ayran
Dolma yemeğinin yanında en iyi giden yardımcı yemek cacık ya da ayrandır. Birlikte güzel bir damak tadı oluşturduğunu göreceksiniz.

Hoşaf – Komposto
Çorba ile güzel gidebilecek yemeklerden bir tanesi de hoşaftır. Dolam yemeğinin yanında lezzetli bir seçenek arıyorsanız, bir hoşaf veya komposto size yardımcı olacaktır.

Genel anlamda bu tür yardımcı yemeklerle yemesi çok hoş bir tat veren dolma yemeğini ayrıca değişik et yemekleri ile de servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

dolmanc4b1n-yanc4b1na-hangi-yemekler-gider-gc3b6rsel-5044171 dolmanc4b1n-yanc4b1na-hangi-yemekler-gider-hoc59faf-4417004 dolmanc4b1n-yanc4b1na-hangi-yemekler-gider-tumblr-1141865

See also  Biber Dolması Etsiz Nasıl Yapılır? Tarifi