Çorbanın Yanında Ne Gider?

c387orba-5310607
Çorba, birçok çeşitli malzeme ile yapılabilir. Çorba Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Başlangıç olarak sofralarda mutlaka çorba bulundurulmaktadır. Çorba yapımı kolay ve faydalı bir besin kaynağıdır. Ağır yemeklerin öncesinde Çorba tüketerek mide rahatlatılmaktadır. Sabahları çorba tüketimi yeterli şekilde protein açısından önemli bulunmaktadır.

Çorbanın Yanında Hangi Yiyecekler Tüketilmektedir?

Genellikle yemek yapmaktan çok hangi yemeği yapacağını düşünmek insanı daha çok yormaktadır. İlk akla başlangıç olarak sağlıklı bir yemek olan çorba gelir. Çorbaların çeşitlerine göre yanında tüketilecek yiyecekler de değişmektedir. İçerisinde yoğurt olan çorbalar ile balık ana yemek olarak kullanılmamalıdır. Mercimek çorbasının yanına etli yemekler ve pirinç pilavı ilave edilebilmektedir.

Domates çorbası ile köfte, patates ve makarna, yoğurtlu çorbaları ile dolma veya et yemekleri, mantar çorbası ile balık yemekleri dilerseniz karnıyarık eşliğinde bulgur pilavı, ıspanak çorbası ile makarna ( istenilen sos ile birlikte) ve orman kebabı, ezogelin çorbası patlıcan kebabı ve tepsi kebabı sunumu ile sofralarını şenlendirebilmektedir.

Besin değerleri yüksek bu yiyecekler birlikte tüketildiğinde mide de herhangi bir problem yaşatmamalıdır. Kış aylarının vazgeçilmezi olan tarhana çorbası turşu ve börek eşliğinde tüketilebilir.

Etle yapılan çorbaların yanında zeytinyağlı yemekler mutlaka bulundurulmalıdır. Çorbalar öğün geçiştirici özellikleri bulunmaktadır. Mercimek çorbası sabahları tek başına rahatlıkla tüketilebilir ve önemli bir protein kaynağıdır. Mercimek çorbası sonrasında et tüketimi sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlayacaktır.

See also  Fasulye Piyazın Yanına Ne Gider?