Hünkar Beğendi Yanına Ne Yapılır?

hc3bcnkar-bec49fendi-farklitarif-com-4287448
Hünkar Beğendi yemeği, saraylarda sıklıkla yenen bir yemektir. Yanında şıra ya da şerbet ile sunulan bu yemek, çok şık bir ana yemek olarak tercih edilebilir. Misafirlerin ağır olmaları da bu tercihte etkili bir sunum yaratabilir. Hünkâr Beğendi menüsü için masanın etten çok zengin bir menüye sahip olması, diğer seçimlerde de Osmanlı mutfağından örnek lezzetler bulunmasına özen gösterilmesi daha doğru olacaktır. O zaman Hünkâr Beğendi için en uygun lezzetler hangileridir bakmak lazımdır.

Analı Kızlı Çorbası

Bu çorbada boyutları birbirinden farklı köfteler var. Köfteler bulgurdan. Etler de çorbada kuşbaşı olarak görülüyor. Çok varlıklı bir giriş için bu çorba çarpıcı olabilir.

Saray Usulü Süt Çorbası

Bu çorba daha sakin bir başlangıç sunuyor. Fakat sarayların çorbası olduğu için Hünkâr Beğendiyle çok şık bir eşlik içinde duruyor.

Fıstıklı Tarçınlı Biber Dolması

İşte sırada zeytinyağlılar. Hünkâr Beğendili masaya biber dolmasının zeytinyağlısı her zaman yakışır. Üstelik burada tarçın ve fıstık da. Tam Osmanlı mutfağı haliyle oldukça başarılı.

Peynirli Çarşaf Böreği

Çarşaf böreğini herkes sever. Çünkü incecik açılır ve yerken bunu hissedebilirsiniz. Peynirli olarak masanın iki yanına bu böreklerin konulması iştahı arttırırken ayrıca göz doyurucu etkiyi de yaratacaktır.

Pirinç Pilavı

Saray mutfağında pirinç mutlaka olmalı. Hele ki Hünkâr Beğendili bir gecede pilav olmalıdır. Ama sade olarak.

Saray Sarması

İçi dışı yemyeşil bir tatlı çünkü fıstıktan üretiliyor. Çok leziz ve faydalı bir tatlıyla yemeğin sonuna gelmek oldukça keyif verici.

Hünkârbeğendi için kaşar peyniri mutlaka kulanılmalıdır. Fakat tuz oranı en düşük kaşar peynirinin seçilmesine özellikle özen gösterilmesi gereklidir. Bunun için özel gurme marketlerde satılan peynirler de vardır. Onlardan temin edilmesi daha da iyi olacaktır.

See also  Kalsiyum Ve C Vitamini İçeren Semizotu Salatası Tarifi

Haricinde dikkat gerektiren diğer bir konu da patlıcan seçimi ve işlemidir. Patlıcanların acı olması yemeği bitirecektir. Bu acılığı alınması için patlıcanların en az 1 saat tuzda beklemeleri gereklidir. Bu işlemden sonra bir sıkıntı genellikle yaşanmaz. Çok çekirdekli patlıcanlar görüntüyü bozacaktır. Bunun için beyaz ve çekirdeksiz patlıcan seçilmelidir.