Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

Tofu nedir, nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce, sizlerle tofuyla ilgili bazı bilgileri paylaşmak isteriz. Tofu, soya fasulyesinden elde edilmektedir ve özellikle vejeteryan beslenme alışkanlığı olan kişiler tarafından tercih edilmekle birlikte, Uzakdoğu mutfağında çok önemli bir yere sahip olan yemeklerden biridir ve kökeni Çin’dir. Kelime anlamı olarak japonca soya ve pıhtı anlamlarını içermektedir. İçerisinde çok miktarda protein ve kalsiyum bulunduran tofu, neredeyse hiç yağ içermemesiyle de ön plana çıkmakta, kolesterol kaygısı olan kişiler için güzel bir alternatif olmaktadır. Pek çok farklı türü bulunan tofu, içerisinde bol miktarda demir barındırmakta, B vitamini ihtiyacımızın da önemli bir kısmını karşılamaktadır. Şimdi gelelim tofu nedir, nasıl yapılır sorusunun ikinci kısmı olan, tofunun yapılışına. Gerekli malzemeler:

  • Soya sütü (marketlerden elde edebileceğiniz gibi, kendiniz de hazırlayabilirsiniz)
  • Magnezyum klorit (alternatif olarak limon suyu da kullanılabilir)
  • Temiz bir tülbent (peynir bezi de aynı işlevi görecektir)

İlk olarak soya sütü kaynama noktasında bırakılacak şekilde ısıtılır. Soya sütünün kesilmesini sağlamak için, 1 su bardağı içerisinde, 1 tatlı kaşığı magnezyum klorit karıştırılıp çözülmesi sağlanır. Su içerisinde çözülen magnezyum klorit, soya sütünün içerisine eklenir. Tofu ve suyunun ayrışması için, tahta kaşık yardımıyla hızlıca karıştırılır. Hazırladığınız temiz tülbent veya peynir bezi yardımıyla, suyunun süzülmesi sağlanır.

Bu yazımızda sizlere tofu nedir, nasıl yapılır sorusunun cevabını sunduk. Oranları sabit tutmak kaydıyla, farklı miktarda malzemeler kullanarak istediğiniz kadar tofu hazırlayabilir, buzdolabı veya derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

tofu-nedir-nasc4b1l-yapc4b1lc4b1r-3823642

See also  Yumurta Kaç Dakikada Pişer Ve Haşlanır