Protein İçeren Yiyecekler

Protein; vücudumuzda bir yara çıktığında yaranın kapanmasını sağlayan, dişimiz çekildiğinde ya da ameliyat olduğumuzda dikişlerin de yardımıyla derinin kaynaşmasını sağlayan, tırnaklarımızın ve saçlarımızın uzamasını ve sağlıklı görünmesini sağlayan, kas kemik ve kan hücrelerini oluşturan aminoasitlerin bir araya gelmesi ile oluşan bileşkedir. Vücudumuzda sudan sonra en çok bulunan maddedir.

Hücreleri yenilemesi ve hücrelerin var olmasını sağlayan proteinlerin eksikliğinde birçok hastalık ortaya çıkar ve vücut proteinsiz kaldığı zaman dirençsizleştiği için hastalıklara karşı savunmasız olur.

Bu yüzden protein içeren yiyecekler tüketmemiz vücudumuzun sağlığı açısından çok önemlidir.

Peki, protein içeren yiyecekler içinde hangi yiyecekleri sayabiliriz?

Hayvansal proteinler için, tavuk eti, hindi eti, balık eti, yumurta, süt, yoğurt, peynir, sığır eti, dana etini sayabiliriz.

protein-ic3a7eren-yiyecekler-4755807Bitkisel proteinler için ise soya lestini, soya fasülyesi, badem, fındık, fıstık, kabak çekirdeği, ceviz, kuru fasülye, mercimek ve kuru tahılları protein içeren yiyecekler arasında sayabiliriz.

Günlük protein ihtiyacı kadınlar için 45 gram, erkekler için ise 55 gram olarak belirlenmiştir. Çocuklar için ise yaşa bağlı olarak 20-30 gram arasında değişmektedir. Bu oranlara uyulması önemlidir.

Protein ihtiyacımız karşılanmazsa tırnaklarımızda soyulmalar, saçlarımızda kırılmalar ve cansız görünüm, tırnak ve diş rengimizde sararmalar, tırnaklarımız üzerinde beyaz lekeler çıkması, yaralarımızın çabuk iyileşmemesi, derimizin çabuk kaynaşmaması, vücudun dirençsizleşmesi ve sağlıksız kilo kaybı gerçekleşebilir.

See also  Patlıcan Dolması Yanında Ne Yenir?