Protein İçeren Besinler Nelerdir

Protein, sağlık için büyük önem taşıyan, vücudumuzun en temel yapı taşlarından biridir. Büyüme çağında olan çocukların bu dönemlerde aldığı protein miktarı, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Yetişkin insanların ise kas ve bağışıklık sistemi için proteinler büyük önem taşımaktadır. Protein miktarının yeterli olmadığı vücutta, hastalıklara karşı savunmasız kalınır. Protein bakımından zengin olan ve almamız gereken pek çok besin bulunmaktadır.

YUMURTA
Yumurta, protein açısından muhteşem diyebileceğimiz bir kaynaktır. Yumurtanın 100 gramında yaklaşık olarak 13 gram protein bulunmaktadır. Kas dokularının tamir olunmasına yardımcı olur. Protein içeren besinler arasında en ucuz bulunabilen gıdalardan biridir.
BROKOLİ
Yeşil sebzeler arasında içerdiği zengin vitamin deposu olması yönününden en besleyici gıdalardan biri olan brokolinin 100 gramında 4 gram protein bulunmaktadır. Aynı zamanda hücre yenilemesi açısından da çok faydalıdır ve tok tutarak kilo vermeye yardımcı olur.
PATATES
Patates, metabolizmayı hızlandırarak bilinenin aksine kilo vermeye yardımcı olan bir besindir ve 100 gramında yaklaşık olarak 2 gram protein vardır.
KIRMIZI ET
Otla beslenen hayvanların etinde bol miktarda omega açısından zengin yağlar, amino asitler ve bağışıklık sistemini güçlendirici glutamine mevcuttur. Kırmızı etlerin 100 gramında yaklaşık olarak 23-35 gram arasında protein bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek daha sağlıklı olmamızı sağlar. Bu yüzden de proteinli yiyecekler arasında en tercih edilenlerden biridir.

protein-ic3a7eren-besinler-nelerdir-gc3b6rseller-3930148 karbonhidrat-ve-protein-ic3a7eren-besinler-nelerdir-7577536 protein-ic3a7eren-besinler-nelerdir-resim-4069321 protein-ic3a7eren-besinler-nelerdir-tumblr-1720437

See also  Ton Balıklı Makarnanın Yanına Ne Gider