Adana Kebabı Yanında Ne Yenir?

adana-kebap-2113019
Adana kebap evde yapılması kolay olmayan bir lezzettir. Çünkü bunun için adana kebap yapılacak etin önceden bir takım işlemlerden geçirilmesi gereklidir. Öncelikle parça hakindeki kuzu etinin süt ve kekikte 24 saat bekletilmesi gerekiyor.

Bu işlemden sonra da satır ile elde kıyma çekilmesi gerekiyor. Bu işlem sırasında satıra ayrıca kuyruk yağıda atılmalı. Ve baharatlar da bu işlemde satır altına ilave edilmeli.

Et kıvama gelince de şişe takılıp buzdolabında en az 3 saat bekletilmeli. Burada şişlerin açıkta olmaması gerekli. Bunun için her bir şişin streç filme sarılması uygun olacaktır.

Sonrasında en son olarak şişler dolaptan çıkartılır, isota bulanır. İsotun üzerine tam olarak yapıldığından emin olunduktan sonra da ızgara ateşine şişler bırakılır. Etin yoğun yağlı olması lezzetler açısından önerilir. Adana kebap için aşağıdaki menü uygundur.

Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası demir deposu olarak bilinir ama vücudun bu demiri emebilmesi için mutlaka aynı alacağı c vitaminine ihtiyacı vardır. Mercimek çorbasının limonla içilmesinin sebebi de budur.

Çiğ Köfte

Doğu mutfağının simgesi olan çiğ köfte, acılı adana kebabı için bir ön alıştırma kıvamındadır.

Muska Böreği

Böreksiz bir ziyafet olabilir mi? Bunun için Adana kebap koyacağınız masada, muska böreği de ayrı bir keyif sağlayacaktır.

Enginar Dolması

Konuklarınızı ağırlayacağınız masanızda zeytinyağlılarınızın da olması gerekir. Bu çeşitlilik misafirlerinize göstereceğiniz özenin göstergesi olacaktır.

Bulgur Pilavı

Adana Kebap için bulgur pilavı en şart garnitür ve besin desteğidir. B vitaminlerinin tamamı bulgurda bulunduğu için bulgur gençlik kaynağı olarak da bilir. Ve de bilinçli beslenenler buna göre öğünlerinde bulgur bulundurmayı ihmal etmezler.

Künefe

Doğu mutfağındaki lezzetler, künefe ile taçlandığında, anlamını bulmuş olacaktır.

Adana kebap için tuz yoğunluğunun çok olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü baharatlar damakta tuz algısını yoğunlaştırmaktadır. Bundan dolayı adana kebap eğer evde yapılacaksa normalden daha az tuz ile harcın yoğrulmasına özen gösterilmelidir. Kıvamın daha yoğun olması için harca ekstra yağ ilave edilmesi unutulmamalıdır.

See also  En Güzel Kış Yemeği: Zeytin Yağlı Ispanak Yapımı