Ali Nazik Kebabı Yanına Ne İyi Gider?

ali-nazik-kebabc4b1-9050015
Ali nazik kıyma ve patlıcan ile eşsiz lezzetlerde biridir. Osmanlı mutfağının en güzel örneklerinden biri olan Ali Nazikte kıvamlar her bir detay için çok dikkatle verilmelidir. Patlıcanın kıvamı, kıymanın pişme ayarı ve tüm detaylar ayrı ayrı önemsenmelidir.

Bu yemekte her detay ayrı pişer ve sunumda birbiriyle harmanlanır Bundan dolayı tuz detayına da dikkat edilmelidir. Örneğin kıymanın pişirilmesinde tuza fazla yüklenmemek gerekir çünkü kıyma piştikçe tavadaki yoğunluk da artacaktır.

Tavada kıyma piştikçe eksileceği için de fazla tuz damakta rahatsızlık verebilmektedir. Bundan dolayı özellikle bu yemek için tuz oranına dikkat edilmelidir. Yanında neler gider sorusu için aşağıdaki öneriler sizler için listelenmektedir.

Düğün Çorbası

Düğün çorbası, düğünlere layık zenginlikte bir çorbadır. Zengin ziyafetleriniz için ağır bir giriş yapmak istiyorsanız, Ali Nazik’le çok yakışacak bir çorba olarak tercih edilebilir.

Mevsim Salatası

Ali Nazik için mevsimine uygun her salata kullanılabilir.

Tava Böreği

Tava böreği hem zarif görünümlü, hem kolay yapılabilen hem de çok leziz bir börektir. Masanızda misafirleriniz için börek bulundurmanız her zaman daha hünerli olduğunuz izlemini uyandıracaktır.

Taze Fasulye

Bir zeytinyağlı, misafir masasında mutlaka olmalıdır. Ana yemeğinize en eşik edebilen lezzet olarak da taze fasulye düşünülebilir.

Pirinç Pilavı

Ali Nazik servisinizi büyük bir tabakta yapmak isterseniz, pirinç pilavını aynı tabakta sunabilirsiniz.

Ev Baklavası

Tatlısız bir şölen düşünülemez. Ev baklavası özellikle de sizin ellerinizden misafirlerinize ikram edilecekse çok şık olacaktır.

Ali Nazik yapımında patlıcan sosu en büyük önemi taşımaktadır. Patlıcanın kesinlikle çekirdeksiz olarak seçilmesi gerekmektedir. Çekirdeksiz olarak seçilen patlıcanlar için ayrıca süt de önemlidir. Sütün devreye gireceği ocak kıvamı, zamanla yerine oturacaktır. Erken dökülen süt, un kokusuna sebep olabilmektedir.

See also  Sağlıklı bir tarif: Zeytinyağlı Bakla yemeği