Biber Dolması Yanına Ne Yapılır?

biber-dolmasc4b1-1424720
Biber dolması etli ya da etsiz olara yapılabilir. Etli biber dolması sıcak, zeytinyağlı biber dolması ise soğuk yenir. Etli biber dolması daha çok ana yemek ya da destekçisi olarak, zeytinyağlı biber dolması ise başlangıç sınıfında yer alır.

Buna göre düşünülecek olur ise zeytinyağlı biber dolması, tüm et yemeklerinin yanında ikram edilebilir. Etli biber dolmasıysa her yemek yanında çok iyi durmayabilir. Aşağıda hangi yemeklerle iyi bir uyum içinde bulunur görebilirsiniz.

Ispanak Çorbası

Bu çorba rakipsiz çorbalar klasmanında ön sırada bulunur. Çorbanıza krema katarsanız kıvamı ve lezzetinde çok daha güçlü bir etki yaratabilirsiniz.

Zeytinyağlı Enginar Dolması

Enginar dolması görüntüsüyle ziyafet masalarının süsü gibidir. Enginar tam bir karaciğer dostudur. Bu açıdan da enginarın her haliyle tüketilmesinde fayda vardır.

Kuzu Tandır

Kuzu tandır çok özel bir et yemeğidir. Hem yapılışı hem de sunumu çok gösterişli ve de zahmetlidir. Etin yoğun olarak ikram edildiği masalar için etli biber dolması, kuzu tandır için bir hazırlık lezzet olarak kabul edilebilir.

Cacık

Eğer etli biber dolması ana yemek olarak kabul edilecekse, yanında cacık çok yakışır. Fakat burada cacığın kıvamının koyu olması önerilir. Yoğurda hiç su katmadan yapılan cacık, etli dolma biberine çok daha yakışır.

İçli Köfte

Kızarmış ya da haşlanmış içli köfte de çok leziz bir uyum sağlayacaktır.

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Son noktada en üst lezzet seviyesine ulaşmak için en başarılı tatlıların başında, Kaymaklı Ekmek Kadayıfı tatlısı gelir. Misafirleriniz bu ziyafeti kesinlikle unutmayacaklar.