Etli Nohut Yemeğinin Yanına Ne Yapılır?

etli-nohut-yemec49fi-farklitarif-com-6971639
Etli nohut yemeği yanında değişik alternatifler düşünülebilir. Nohut Türk mutfağının geleneksel lezzetleri arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı herkes nohut yemeğe alışarak büyüdüğü için nohut severek hayatına devam etmektedir. Nohut yemeği yaparken, kemikli et kullanılması önemlidir.

Bu sayesinde nohut daha yoğun kıvamlı olabilmektedir. Kemiklerdeki iliklerin de yemeğin suyuna gelmesi, alınacak olan lezzeti çok daha fazla arttıracaktır. Nohut yapılırken dikkat edilesi gereken şeyler vardır. Bunlar;

Nohudun 24 saat öncesinden tuzlu suya konulup bekletilmesi. Bu süre buzdolabında geçmelidir. Aksi halde nohutlar fermente olmaktadır.

Nohut kaynatıldıktan sonra suyu kesinlikle dökülmemelidir. Gaz yapmasın diye genelde nohuttu bir kere kaynatıp dökme âdeti toplumda yaygındır. Bu çok hatalıdır. 24 saat suda bekleyen nohut, gaz problemi yaratmamaktadır. Nohut kaynadıkça üzerinde oluşan köpüklerin alınması da yine gaz sıkıntısını ortadan kaldırmaktadır.

Nohut yemeğine 1 çay kaşığı kimyon atılırsa, yemek hem daha lezzetli olacaktır, hem de gaz şikâyeti yaşama riski sıfırlanmış olacaktır. Kimyonun ayrıca sinirleri yatıştıran bir tarafı da bulunmaktadır.

Nohut için bir menü hazırlamak gerekirse, buna aşağıdaki liste örnek teşkil edebilir.

Kırmızı Biber Çorbası

Yaz aylarından dondurucunuza atacağınız bir paket kırmızıbiber, bu menü için işinize çok yarayacak.

Mevsim Salatası

Etli Nohut yemeği için yeşil salata uygundur. Nar ekşisi bu salataya çok yakışacaktır.

Turşu

Patlıcan ve biber turşusu bu harika yemeğe çok yakışacaktır.

Zeytinyağlı Lahana

Kapuska da denen bu zeytinyağlı yemek çok güzel bir kış yemeği için güzel bir alternatif olabilir.

Pirinç Pilavı

Şehriyesiz olarak daha uygundur. Nohut ve pirinç pilavı birbirine âşıktır. Bu aşka tüm konuklarınız büyük bir keyifle katılacaklardır.

Muhallebi

İşte eskilerden bir tat. Bundan dolayı da Etli Nohut gecenizi bu enfes tatlı ile noktalayabilirsiniz.

See also  What Goes Well With Minced Spinach?

Kahve yanına da çifte kavrulmuş minik lokumlar bu ziyafet üzerine çok yakışacaktır. Yemekte suyun yanına ev yapımı şerbetler de eklenebilir.