Fasulye Piyazın Yanına Ne Gider?

fasulye-piyazc4b1-farklitarif-com-9798643
Izgara köfte denince akla her zaman fasulye piyaz gelir. Bu durumda piyazın olduğu bir ziyafette ana yemek olarak mutlak ve mutlak ızgara köfte olmalıdır. Piyaz içine bol soğanın katılması, piyaza lezzetini daha da vermek anlamına gelmektedir. Bol soğanlı piyaz ayrıca da çok faydalı olmaktadır.

Piyaz için fasulyenin pişme oranına çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü az pişen fasulye lezzetsiz olurken, çok pişen fasulye de dağılıyor. Bunun ayarını da zamanla kavramak mümkün. Misafir için yapılacak piyaz için 1 gün önceden harekete geçmek bunun için çok önemli. Fasulye Piyaz yerken yanında başka neler yenilebilir?

Pirinç Pilavı

Şehriyeli ya da şehriyesi olarak düşünülebilir. Pilavda et suyu kullanılması tercih edilmez. Bulgur severler bulgur pilavı da tercih edebilmektedirler.

Çoban Salata

Bu menüde çoban salata da olmalıdır. Balzemik sirke ve nar ekşisi bu menüde salataya bolca ilave edilebilir.

Çalı Fasulyesi

Ortadan bölünerek pişen ve uzun uzun duran bu fasulye, menüde en doğru zeytinyağlı seçimidir.

Hayrabol

Bu tatlı Trakya Bölgesine haz bir tatlıdır. Orijinal bir Hayrabol tatlısı bulmak, sonra da paketteki tarife göre pişirmek lazım gelmektedir. Son yıllarda Hayrabol tatlısında tahin yoğun olarak kullanılmaktadır. Şerbet yerine siz de tahine yatırırsanız ikram ederseniz tatlınızdan yana da çokça övgü almış olabilirsiniz.

İrmik Helvası

Bu harika doygunluğun üzerine tatlı olarak irmik helvası da çok yakışır.

Kavurmalı Pide

Çıtır hamurlu ve tadımlık olarak bu lezzet çok başarılı ikramlıklar arasında yer almaktadır.