Fırında Balık Yanında Ne Yenir

fc4b1rc4b1nda-balc4b1k-farklitarif-com-9149170
Balıkları mevsimine göre seçerek pişirmeye özen göstermek gerekir. Her mevsim yoğun olarak çıkan balıklar farklıdır ve hepsinin de tadına yakışacak pişirme yöntemleri vardır. Bazı balıklar özellikle kızartıldığında lezzetli olurken, hemen hemen hepsi az yağ eklenerek fırında pişirilebilir. Bu şekilde hazırlanan balıklar sağlıklı ve sindirimi kolay olarak tüketilir. Kendi suyu ile ağır ağır pişen balık, lezzetli ve yumuşak olur.

Pilav

Balığın yanında beyaz pirinçten pilav yapılabileceği gibi, tercihe göre bulgur da kullanılabilir. Eğer bulgur pilavı damak tadınıza daha uygunsa, içine bol sebze ekleyerek pişirmeniz hem besleyici hem de lezzetli olacaktır.

Kaşık Salata

Domates, salatalık, soğan, biber gibi çeşitli taze salata malzemelerini küçük küçük doğrayarak lezzetli bir kaşık salata yapabilirsiniz. Nar ekşisi, limon, zeytinyağı ekleyerek, tercihinize göre zeytin veya ceviz ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Bu tip hafif salatalar, fırında balığın yanına çok yakışmakta ve sofranıza taze bir tat katmakta.

Piyaz

Piyaz, balığın yanına yakışan salata çeşitlerindendir. Bol soğan kullanılarak hazırlanan piyazda, kırmızı soğan tercih edilirse acı olmayan tatlı bir lezzet elde edilir. Piyazınızı renkli biberler ve zeytin taneleri ile süsleyebilirsiniz.

Patates

Fırında balık pişirirken, balığı yerleştirdiğiniz tepsinin içine patates dilimleri dizebilirsiniz. Bu patates dilimleri, fırında yavaş yavaş balıkla birlikte pişer ve yumuşacık olur. İsterseniz öncesinde tuz ve kekik ekerek patateslerinizi daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Patlıcan Kızartması

Kızartmalar, balığın yanında yenebilecek meze türlerinden sayılabilir. Patlıcan kızartması, üzerine eklenecek domates sosu ile birlikte sofranızda balığın yanına eşlik edebilir.