Kabak Dolması Yanında Ne Gider?

kabak-dolmasc4b1-farklitarif-com-2969900
Kabak Dolmasını sevmeyen yoktur. Özellikle de satır etle yapılan, üzerine tereyağ dökülen kabak dolmasının tadına doyum olmaz. Aşağıda bu özel lezzetle neler yenebilir bir görelim.
Cacık
Geleneksel cacığımız her zamana sahnededir.

Sarımsaklı Yoğurt

İşte olmazsa olmaz kıvamlardan biri de budur. Sadece kullanılmadan önce kullanılacağı yer için bir sorgulama yapılması gerekmektedir. Aynı şey cacık için de geçerlidir.

Kuzu Tandır

Kabak Dolması yapıan bir menüde kuzu tandır çok başarılı olur. Ana yemekte bu ağır yemeğin olması, dengeyi sağlamıştır.

Zeytinyağlı Taze Fasulye

Zeytinyağlı olarak Taze Fasulye her zamanın en sevilen yemeğidir. Burada Kabak Dolmasına da çok yakışmaktadır.

Domates Çorbası

Çorba içmek isteyenler için bu çorba da uyumlular listesinde yer alıyor.

Peynirli Kol Böreği

Kol böreğinin özellikle peynirlisi makbuldür.

Revani

Çok çık bir ev tatlısıdır. Menü için de çok doğru bir isimdir.

Kabak dolmasında önemli detaylar vardır. Bunları dikkatlice uygularsanız sizin de daha öncekilerden daha lezzetli kabak dolmalarınız olacaktır. Öncelikle etli kabak dolmasında etlerin gerçek kuzu olması gerekir.

Dolmanın iç harcına bol miktarda karabiber koymak, tadın damakta algılanmasını daha fazla sağlamaktadır. Bu yemek için de zeytinyağından ziyade tereyağı daha çok uyumlu kabul edilmektedir.

Kabak dolması için diğer dikkat edilmesi konu nanedir. Nane taze ya da kuru olarak kabağa çok yakışmaktadır. Bundan dolayı etli kabak dolması için kuru nane, zeytinyağlı kabak dolması için taze nane kullanılmalıdır.

Kabak dolmasının içinde bulgur kullanılabilir. Burada kullanılacak bulgurun orta boy taneli olması gerekecektir. Çok iri bulgur kaba, çok ince bulgur da anlamsız olacaktır.

İkisinin ortası bulgur ile yapılacak dolmalara çok daha fazla domates koyulmalıdır. Varsa domates suyu dolmaların pişmesi için en iyi malzeme olacaktır. Dolmalar çok uzun süre pişmemelidirler. Bundan dolayı dolmada bulgur kullanılacaksa önden çok az pişmesini sağlamaktır.

See also  Evde Şiş Kebap Yapılışı Ve Gerekli olan Malzemeler