Kıymalı Ispanak Yanına Ne Gider?

kc4b1ymalc4b1-c4b1spanak-farklitarif-com-9339583
Kıymalı ıspanak yemeği, demir açısından çok zengindir ve özellikle yaşlılarla çocukların sık sık yemeleri tavsiye edilir. Ispanakta nitrat bulunur. Bunun sebzeden temizlenmesi için, ıspanaklar yıkandıktan sonra kaynar suya bir daldırılıp çıkarılması gerekir. Bu süre yarım saniyedir. Hızla bir daldırıp çıkarılan ıspanakta nitrat kalmayacak, kendini sıcak suya bırakacaktır.

Bu işlemin mutlaka yapılması gerekir. Fakat sıcak suda bekletmek değil sadece daldırıp hemen çıkarmak önemlidir.

Sıcak suda bekleyen ıspanağın tüm faydaları atık suya geçeceğinden bu süreye çok dikkat etmek gerekir. Ispanağa bu işlem uygulanmazsa içindeki nitrat ısıyla nitrite dönüşür. Ve zehir etkisi yapar.

Bu vücutta uzun vadede birikir ve hasara yol açar. Bazı hallerde hemen etki de gösterebilir. Ayrıca pişen ıspanağın kesinlikle tekrar yenirken ısıtılmaması gerekir. Kıymalı ıspanak yemeğinin yanına neler yakışır?

Domates Soslu Makarna

Bu makarna makarnanın klasiğidir. Klasik bir yemek için gayet uygundur.

Mantar Soslu Makarna

Mantar karıştığı herşeye başka bir kimlik katar. Özellikle de mantar makarnada çok ait çok gerek bir at oluşturur. Kıymalı Ispanak olan sofranız için bu makarna çok uygun bir lezzettir.

Mercimek Çorbası

Demir desteği açısından mercimek çorbası limonla servis edilebilir.

Patatesli Börek

Böyle bir yemekte masaya zenginlik katacaktır. Kol ya da seme olarak sunulabilir.

Zeytinyağlı Pırasa Dolması

Pırasaların içi kısımları alınır ve içi bulgurla doldurulur. Pırasalar pişerken dağılmasın diye, sıkı bir şekilde yan yana dizilir. Pişme süresi 2 saattir. Yavaş ateşte ve bol zeytinyağı, domates sosu ile pişirilmelidir.

Şeker Pare

Yemeğin bitiminde kahvenin yanına ikişer tane şeker pare çok güzel yakışır.