Menemenin Yanına Ne Yemek Yapılır

menemen-3401502
Menemen sevilen yemekler arasındadır. Kahvaltıda bile tüketilebilir. Menemen yapmak için; domatesleri soyup küçük küpler halinde doğramalıyız.

Tavaya zeytinyağı konulur, üzerine küp doğranmış küçük bir soğan ve iki tane doğranmış yeşilbiber ilave edilir, kavrulur. Üzerine doğranmış domatesler ilave edilir ve pişmeye bırakılır.

Tuz ilave edilir. Pişen domateslerin üzerine yumurta kırılır. Yumurtalar istenirse karıştırılıp dağıtılır ya da hiç ellenmeden sarısı bütün kalacak şekilde bırakılarak pişirilir. Piştikten sonra üzerine karabiber ya da pul biber ekilebilir. Menemenin yanında yoğurt soslu makarna tercih edilebilir.

Yoğurt Soslu Makarna Nasıl Yapılır?

Bir tencerede kaynayan suya biraz tuz atılarak, makarnalar ilave edilir. Yumuşayıncaya kadar haşlanır. Süzgece alınan makarnalar, tenceredeki kızan yağın içine dökülür ve hafifçe karıştırılır.

Ayrı bir kaba yoğurt alınır, içine sarımsak rendelenir, biraz da tuz ekilir. Servis tabağına alınan makarnaların üzerine yoğurtlu sostan kaşıkla gezdirilerek servis edilir. Menemenle beraber afiyetle yenir.

See also  Fırında Patates Yanına Ne Gider?