Mısır Kaç Dakikada Pişer

mc4b1sc4b1r-2419444
Düdüklü tencere ya da buharlı pişiricide yaklaşık olarak 30 dakikada pişen mısırlara işlem tamamlandıktan sonra tuz ilave edilmesi önerilmektedir. Mısırların haşlama suyuna eklenecek olan tuz, dirilik verecektir. Tencerenin altı kapatıldıktan sonra suyun içinde bırakılan mısırlar demlenecek ve daha güzel bir tat alacaktır.

Pişme Süresi: 30 DK

Mısır haşlama tarifi

• 5 tane mısır,

• Mısır yaprakları ve

• Yeteri kadar su

Yaprak ve özellikle püsküllerinden arındırılan mısırlar güzelce yıkanır. Mısırların haşlama suyuna konacak olan yapraklar hoş bir aroma verecektir. Pişirmenin yapılacağı tencereye sığmayan mısırlar ortadan ikiye kırılabilir.

Mısırların üzerine geçecek kadar su ilave edildikten sonra hızlı bir haşlama yapılabilir. Süt mısırların pişme süresi daha kısa olabilir.

İlk yarım saat sonunda ihtiyaç halinde deneme yapılarak kaynamanın devam edip etmeyeceği de kararlaştırılabilir.

Mısırın türü pişme süresi ile direk olarak alakalıdır. İri taneli ve yumuşak dokulu mısırlar süt mısır olarak düşünülebilir.

Pişme süresi boyunca bir çatal yardımıyla kontrol yapılabilir. Mısırın daha lezzetli olması için pişme suyuna mısır yaprakları ilave edilmelidir.

Közde mısır pişirmek istiyorsanız hazırladığınız ızgara gereken ısıya geldiğinde 10 dakika yavaş yavaş çevirme yapmanız gerekmektedir.

Bir çubuğa batırılmış tereyağı ile mısır tanelerinin tamamen kurumasını ve acı bir tat almasını önleyebilirsiniz. Mısır tanelerinin altın sarısı haline gelmesi ancak yanmaması için dikkatli davranılması gerekmektedir. Afiyet olsun.

See also  Kuskus Pilavı Nasıl yapılıyor? Merak ettiniz mi? İşte Tarifi!