Patlıcan Musakkanın Yanına Ne Gider

patlc4b1can-musakka-farklitarif-com-5254654
Patlıcan musakka beyaz pirinç pilavı ile sunulur. Patates püresi ya da makarna eşliğinde de servis edilebilen yemek bulgur pilavı ve ayran eşliğinde de çok güzel uyum sağlar. patlıcanın her türlüsü Türk mutfağının en çok sevilen sebze yemeği olarak dikkat çekmektedir. Et eklenerek zenginleştirilen patlıcan yemekleri farklı kesimler ile değişik isimler alabilir.

Güveçte hazırlanan bir patlıcan musakka tat olarak daha özel bir hale gelecektir. Tek kişilik güveçlerde hazırlanan yemek fırına atılmadan önce üzerine kaşar rendesi de serpilebilir.

Misafirler için hazırlanan bir patlıcan musakka öncesinde ilk olarak şehriyeli bir domates çorbası sunumu yapılabilir.

Şehriyeli domates çorbası; hazırlıklarına tencereye tereyağı koyarak başlayabiliriz. İnce bir şekilde doğranan sivribiberler hafifçe kavrulur ve domates piresi tencereye eklenir.

Kaynama sağlandıktan sonra yıldız şehriye çorbaya ilave edilir. eklenen su ilavesi ile yeterince kaynatma yapılır ve tuz ilave edilerek ocağın altı söndürülür. Bayat ekmeklerden hazırlanan küçük küpler fırında kızartılır ve çorbanın üstüne serpiştirilebilir.

Çorba sonrasında servis edilecek olan patlıcan musakka ve pirinç pilavı sunum açısından maydanoz ile zenginleştirilebilir. Cacık, ayran ya da sade yoğurt ile servis edilecek yemeğe taze ekmek eşlik edebilir.

Servis öncesinde sofraya konacak lavaş ekmekler, tereyağı, tulum peyniri ve ceviz özel bir sofra yaratılmasına yardımcı olacaktır. Afiyet olsun.

See also  Kolay Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi