Patlıcan Musakkanın Yanına Ne Yenir?

patlc4b1can-musakka-farklitarif-com-1147917
Patlıcan musakka, etsiz patlıcan yemeği, yaz aylarının en pratik ve neşeli yemeği olarak kabul edilir. Bu yemek hafif bir akşam yemeği için ideal olarak kabul edilebilir ya da keyifli bir ziyafet için zeytinyağlılar bölümünde düşünülebilir. Hafif bir akşam yemeği için aşağıdaki lezzetler Patlıcan Musakkaya uygundur.

Yoğurt Çorbası

Çok ferahlatan bu çorbaya bol kuru nane koymalısınız.

Minik Köfteler

Masanız şenlensin istiyorsanız lütfen mini köfteler ikram edin. Patlıcan Musakka için çok eğlenceli olacaktır.

Kıymalı Mini Çiğbörek

Bu lezzet de menünün tamamına yakışacaktır.

Kuzu Tandır

Çok sağlıklı, lezzetli, doyurucu bir ana yemek olarak mükemmel denilebilir.

Mantar Soslu Spagetti

Mantar ve Spagettiler zaman çok uyumludurlar. İşin içine Patlıcan Musakka girince bu uyum daha da netleşmiş durumda olacaktır.

Parfe

En lezzetli tatlılardan birini yapmak çok heyecan verici. Kapanışta vurucu bir lezzet bekliyor.

Bu menü tam bir yaz yemeği için tercih edilebilir.

Etli menüde patlıcan musakkaya en yakışan et yemeği de kuzu tandırdır. Kuzu tandırın evde yapımı da aslında kolaydır. Bunun için eve genişçe bir güveç tenceresi alınması gereklidir.

Bu tencereye önce haşlanan et konur. Etin fazla haşlanmaması da önemlidir. Daha sonra da ete tereyağı sürülerek güveç tenceresine, dibine etin kendi suyuyla birlikte konulur.

Üzeri el hamuru ile kapatılır. Bu etin 10 saat kısık ateşte pişmesi uygundur. Fakat ısının çok düşük olması önemlidir.

Patlıcan musakkada başarı, patlıcanların acısının alınması işlemidir. Bunun için patlıcanların tuzlu suda bekletilmesi gerekir.

Suyun cam bir kapta olması, acısının ne adar çıktığının anlaşılması için tercih edilmelidir. Suya acı çıktıkça suyun rengi koyulaşacaktır. Bazı patlıcanlar için bu işlemi birkaç kez tekrarlamak gerekebilir.

See also  Mercimek Çorbasının Yanına Ne Yemek Yapılır?

Patlıcanın çekirdeksiz olanlarının seçilmesi de önemlidir. Çekirdekli patlıcanlar daha acı olduğunda, alırken bu seçimi doğru yapmak daha yerinde bir adım olacajktır.