Patlıcan Dolması Yanında Ne Yenir?

patlc4b1can-dolmasc4b1-farklitarif-com-6407593
Patlıcan dolması genellikle Güney Doğu mutfağında çok bulunur. Hatta bu bölgelerde patlıcanlar kurutulur ve kışın d kuru patlıcanla dolmalar yapılır. Patlıcanla yapılan dolmanın diğer adı da Arap Dolmasıdır. Bu dolmaya uygun çeşitli ağır baharatlar ilave edilmektedir.

Doğu mutfağı için çok etli patlıcan dolmaları ana yemek olarak da yenilebilir. Bu mutfakta yapılan aram dolmalarına kuyruk yağı da ilave edilir.

Bu sayede dolmalar çok doyurucu olmaktadır. Patlıcan Dolması ile kurulacak bir sofrada aşağıdaki alternatifler kullanılabilir.

Ispanak Çorbası

Semizotu olmadığında bu sebze de imdada yetişir.

Semiz Otu Çorbası ( Pırtike )

Pırtike diye bilinen semizotu çorbası, Arap Dolmasının yanında kesinlikle yapılır. Mevsim semizotunun bulunmasına izin vermediğinde de bu açık ıspanakla kapatılır. Çorba bu yemeklerde cacık usulüyle içilir. Yani yemek boyunca kâseler önde durur ve bittikçe içleri doldurulur.

Peynirli Börek

Masaya peynirli döşeme börek keyif katacaktır.

Çiğ Köfte

Patlıcan Dolmasına en yakışan lezzetlerden biri de Çiğ Köftedir.

Taze Fasulye

Zeytinyağlıların şahı, vücuttaki zehirleri atan temizlikçi ve de patlıcan dolmasına çok yakışacak bir yemek.

Fıstıklı Tel Kadayıf

Tatlıyla biten dansın memnuniyeti tüm misafirlerinizin gözünden okunacak.

Patlıcan Dolması etsiz olarak yapıldığında, çay saatleri için de çok uygun olarak servis edilebilir. Ayrıca etsiz olan soğuk yenen patlıcan dolmaları meze olarak da çok kullanılır. Fakat meze için kesinlikle kurutulmuş olan patlıcandan yapılmış olması daha lezzetli bir sonuç için önemlidir. Bu dolmalarda acı lezzet de kullanılabilir.

See also  Harika ve sağlıklı bir kış yemeği : Zeytinyağlı Pırasa tarifi