Patlıcan Oturtma Yanına Ne Gider?

patlc4b1can-oturtma-farklitarif-com-5403504
Patlıcan oturtma Osmanlı mutfağına dayanan eşsiz lezzetlerden biridir. Kızartma yemesi yasak kişilerin bu yemeği tercih etmeleri doğru olmayacaktır. Herhangi bir saplık sorunu olmayan kişilerin bu yemeği yemelerinde bir sıkınca bulunmamaktadır.

Kızartma işleminin zeytinyağında yapılması, kızartmanın zararlarından bir nebze de olsa kurtulmak için önemli bir detaydır.

Bu yemek için önce patlıcanları acısı alınır sonra patlıcanlar kurutulup tuzlanır. Kuru ve tuzlanmış patlıcanlar daha az yağ emeceklerdir. Sonrasında da kızgın zeytinyağına patlıcanlar atılır.

Bazıları zeytinyağını kızartma için riviera olarak tercih etmektedir. Bu zararlıdır. Zeytinyağı sadece sızma olarak tüketilmelidir.

Patlıcan oturtma ile iyi gidecek lezzetler aşağıda menü halinde sunulmuştur.

Domates Çorbası

Domates çorbasının sunumu da kendisi de çok lezzetlidir. Menünün geneline de çok uyan bir çorbadır.

Deniz Börülcesi

Sadece sarımsak ve zeytinyağı ile harika bir lezzet oluşur. Adı Deniz Börülcesidir: Tek yapılması gereken bunların iyi yıkanıp iyi haşlanmasıdır.

Kabak Kızartması

Kızartma sızma zeytinyağı ile oluyorsa kesinlikle sağlıklıdır. Elbette yağın yanmaması ve de defalarca kullanılmaması gerekir. Sarımsaklı yoğurt ile servis edilecek Kabak Kızartması Patlıcan Oturtma yemeğine uyum göstermektedir.

Talaş Böreği

Farklı bir börekle masanızı süsleyin, iştahlar daha da bir açılsın.

Meyhane Pilavı

Bu pilav Patlıcan Oturtma ile çok yakışır.

Hindistan Cevizli Keşkül

Keşkül özünde çok değerli bir lezzettir fakat farklı lezzetlerle de taçlandırılması uygundur. Burada bu deneme başarıyla sonuçlanmıştır.

Cacık patlıcanlı tüm yemekler için çok yakışan bir lezzettir. Menüde de patlıcan oturtma için cacık servis edilmesi önerilmektedir.

Fakat cacığa sarımsak konulup konulmaması konusunda gelen misafirden onay alınması lazımdır. Çünkü sarımsak kokusundan herkes keyif almamaktadır. Bundan dolayı da misafirlere sorulmalı, tercihe göre cacığa sarımsak ilave edilmelidir.

See also  Çiğ Köftenin Yanında Ne İçilir

Aynı şekilde menüde bulunan kabak kızartması için de geçerlidir. Kabak kızartması için yoğurtlu sarımsak çok yakışan bir sostur.

Fakat misafirin geleceği bir günde sarımsak kesinlikle sorulmadan soyulmamalı, evin sarımsak kokmasına izin verilmemelidir.