Yumurta Kaç Dakikada Pişer Ve Haşlanır

yumurta-3411409
Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan yumurta katı bir şekilde pişirilecekse yaklaşık olarak 7-8 dakikada hazırlanır. Sıcak su içinde bekletilen haşlanmış yumurtada pişme işleminin devam edeceği unutulmamalıdır. Rafadan yumurta yapılmak isteniyorsa kaynama sonrası sadece 1 dakika daha ateşte tutmak yeterli olacaktır.

Yumurta pişirmenin yöntemleri
Kahvaltılar için hazırlanacak olan yumurtaların kısa bir süre önce dolaptan çıkarılmış olması çatlama riskini ortadan kaldıracaktır.

Tencereye ya da adedine göre cezveye alınacak yumurtalar önce kısık ateşte ve daha sonra yüksek ateşte 7 dakika kaynatılarak hazır hale getirilebilir. Sağlık açısından önerilen yumurtanın kıvam açısından hafif sıvı kalması tavsiye edilmektedir.

Rafadan yumurta için önce kaynayan yumurta sadece 1 dakika daha ateşte tutulur ve sıcakken soyularak yenir. Özellikle kahvaltıların ve salataların vazgeçilmez çeşnisi olan yumurta son derece besleyici bir gıdadır. Her yaş grubundan insan günde en az 1 yumurta tüketmelidir.

Yumurta salatası malzemeleri

• 5 yumurta

• Zeytinyağı

• Limon

• Tuz

• Kırmızıbiber, karabiber

Yumurta salatası yapılışı

Haşlanmış yumurtalar soyulur ve zevke göre doğranır. Tabağa alınan yumurtaların üzerine zeytinyağı gezdirilir ve limon ilavesi yapılır. Tuz ve biberler ile tatlandırılan yumurtalar kahvaltı sofralarında en güzel köşede yerlerini alır.

Haşlanarak ortadan ikiye kesilmiş yumurtaların sarıları alınır ve ezilir. İçine mayonez, maydanoz ve kornişon turşu ilave edilerek püre haline getirilir ve içi boş kalan yumurta beyazına doldurulur.

Görünüm açısından harika bir hale gelen yumurtalar özel masalar hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Afiyet olsun.

See also  Ali Nazik Kebabı yapımı ve malzemeleri