Düdüklüde Nohut Yemeği Islatmadan Nasıl Yapılır?

dc3bcdc3bcklc3bcde-nohut-yemec49fi-c4b1slatmadan-1382434
Az zamanda hatırı sayılır yemekler yapmak isteyenlerin, çalışan bayanların, evde kalan öğrencilerin ve bekar erkeklerin dikkatine! Düdüklüde Nohut Yemeği Islatmadan nasıl yapılır bunu anlatacağım.

Etli Nohut Yemeği ( Dilerseniz Aynı Tarifi et koymadan yapabilirsiniz.)  Gece ıslatmadan nohut yemeği yapmak istiyorsanız, düdüklü tencere kullanmalısınız. Bu sayede nohutlar kısa sürede haşlanacaktır.

(4kisilik aile içindir. Dileyen kişi sayısına göre ayarlayabilir)

Malzemeler: 1 ad. Orta boy kuru soğan, 1 su bardağı nohut, 150 gr. kuşbaşı et, 2 yemek kaşığı sıvı yağ veya 1 yemek kaşığı tereyağı,1 yemek kaşığı salca, tuz ve baharat

Düdüklü tencerede bir miktar, kuşbaşı doğranmış eti kanını verene kadar karıştırarak kavurun, yağı ve doğradığınız kuru soğanı ekleyin soğanlar ölünce salça, tuz, dilediğiniz baharatları ve yıkayıp süzdüğünüz nohutları ekleyip Düdüklünün kapağını kapatın.

Arada bir düdüklü tencereyi hafif sallayarak 30 dk kadar gür ateşte pişirin. Daha sonra düdüklü tencereyi musluğun altına tutup havasını atmasını sağladıktan sonra kapağını açıp içerisine bir kaç damla limon damlatın ve biraz daha kaynatın. Limon önceden ıslatılmamış olan nohudun olası gazını alacaktır. Afiyet olsun.

Not: Aynı tarifi et kullanmadan da yapabilirsiniz.

See also  Sivri Biber Turşusu evde nasıl Yapılır?