Etli Kuru Fasulyenin Yanına Hangi Çorba Gider?

etli-kuru-fasc3bclye-farklitarif-com-4975857Etli kuru fasulye genel olarak sade tercih edilir. Yani bir evde etli kuru fasulye pişmişse, teferruatına kaçmamak adetten sayılmaktadır. Kuru fasulyenin sulu olması, çorba ihtiyacını kapatmaktadır. Yine de misafirler varsa, çorba şarttır. Bunun için hafif bir çorba tercih edilebilir. Aşağıda Kuru Fasulyeye neler eşlik edebilir görebilirsiniz.

Kereviz Çorbası

Az miktarda hatta fincanla sunulursa bu çorba hem Kuru Fasulyeye yakışacaktır, hem de masa daha keyifli görünecektir.

Pirinç Pilavı

Etli kuru fasulyeye eşlikte kabul edilebilir bir tek pilav, pirinç pilavı olarak görülür

Turşu

Kuru fasulyeyle en çok yakışan lezzetlerden biri de pilavdan sonra turşudur. Her tür turşu kuru fasulyeli bir sofrada bulunmalıdır. Ev turşusu da her zaman tercihte ilk sıradadır.

Pırasa

Kuru fasulye olan sofrada zeytinyağlı olarak da bir lezzetin sunulması gereklidir. Burada pırasa iyi bir tercih olarak görülebilir.

Boşnak Böreği

Yemekten sonra börek yenir mi? Olabilir de olmayabilir de. Bazı yemek davetlerinde masaya en son çay gelir ve bu tarz börekler de porsiyon olarak herkese ayrı ayrı minik tabaklarla ikram edilir. Masada bu ikram da bir ayrıcalık yaratmaktadır. Fakat isteyen bu şekilde değil, masanın üzerine yemeğin en başında Boşnak Böreğini koyabilir. Bu börek için önerilen iç malzemede patates ve kıyma vardır.

Katmer

Kuru fasulyeden sonra daha geleneksel bir tatlı tercih edilmelidir. Bunu için de katmer iyi bir tercihtir. İçi bol fıstıklı katmer üzerine kaymak konularak servis edilmelidir.

See also  Tavuk Köftesinin Yanına Ne Gider