Etli Patlıcan Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Etli patlıcan yemeği, Osmanlıdan günümüze gelen klasik lezzetlerimizden biridir. Etki sınıfında yapılan patlıcan yemeğinde ya kuşbaşı et, ya kemikli et ya da kıyma kullanılır. Eğer bu yemek misafirlerinize sunacağınız bir yemekse, mutlaka gelecek kişi sayısı kadar güveç kapları edinmeniz gerekir.

Çünkü etli patlıcan yemeği, güven kaplarında kişiye öze bir şekilde geldiğinde misafirlerinizi çok etkilemiş olursunuz. Çoğu kişi artık alüminyum folyonun ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Bu yüzden lütfen güveç kaplarınızın üzerini kendi yapacağınız hamurla kapayın. Hem bu sayede ekmek olarak da dış yüzey tüketilebilir. Bunun için de hamuru, ekmek kıvamında yoğurmak tavsiye edilir.

Cacık

Etli patlıcanın yanında mutlaka cacık olmalı. Misafirlerinize danışarak içine sarımsak da koyabilirsiniz lakin bu konuda soru sormayı tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Domatesli Bulgur Pilavı

Burada pilav suyu olarak kemik suyu kullanmanız çok yerinde olacaktır. Bir de bulgur pilavının dibinin bilinçli bir şekilde hafifçe tutturulması, domatesli kıvam için çok ayrıcalıklı bir lezzet yaratacaktır.

Parmak Börek

Çeşitli olarak yapılabilir. Peynirli, patatesli ve de sucuklu kaşarlı yapabilirsiniz.

Köz Kırmızı Ve Çarliston Biber

Bunların içlerini lor doldurarak dolma da yapabilirsiniz ya da yoğur veya domates sosla servis de verebilirsiniz. Ayrıca minik biberlerden yalancı dolma da zeytinyağlılar sınıfında sunulabilir.

Profiterol

Çikolata severlerin en sevdiği tatlılardan biri, bu eşsiz menüye çok yakışıyor.

See also  Çorbanın Yanına Ne Yenir