Karnıyarık Yanına Ne Gider

karniyarik-yanina-ne-gider-2 Genel

karnc4b1yarc4b1k-yanc4b1na-ne-gider-farklitarif-com-5805481
Karnıyarık dendiğinde akla ilk gelen şey pirinç pilavıdır. Neredeyse pilavsız kabul edilemeyecek olan bu yemek Türk mutfağı içinse son derece özeldir. Sebze ve etin bir araya geldiği bu özel tarif pilav ve cacık ya da ayran eşliğinde sunum yapılır.

Özellikle misafir ağırlamak için harika bir seçim olan karnıyarık sunum açısından da son derece özeldir. Karnıyarık öncesinde sofrada yer alması gereken zeytinyağlı seçenekler arasında barbunya, patates ve biber kızartması, patates piresi veya semizotu yemeği sayılabilir.

Şakşuka;kabak, patates ve sivri biber kızartmasının domates sos ile çeşitlendirilmesinden hazırlanan şakşuka içine ana yemekte patlıcan bulunmaması halinde eklenebilir.

Tüm malzemeler küp doğrandıktan sonra sırasıyla patates, kabak ve en son biber kızartılarak karışım haline getirilir ve taze domates rendesi eşliğinde servis edilir.

Karnıyarık yanına pişirilecek pilavın sade olması tercih edilir. İçine şehriye dahi konulmamış bembeyaz bir pirinç pilavı sunum açısından harikalar yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Şehriyeli pilav; sofranızda biraz değişiklik yapmak istiyorsanız sadece şehriyeden oluşan bir pilav hazırlayabilirsiniz. Sarımsak ve soğanları doğrayarak kavurabilir ve bir ölçü arpa şehriyeye iki ölçü sıcak su ile pilavınızı pişirebilirsiniz. Bu pilavı yaparken içine domates rendesi de ekleyebilirsiniz.

Kullanacağınız şehriyenin yarısını kavurarak iki renkli bir pilav elde edebilirsiniz. Cacık veya ayran ile yapacağınız servis misafirlerinizin sofradan memnun ayrılmasını sağlayacaktır. Afiyet olsun.

See also  Aşurenin Yanında Ne İkram Edilir
Rate article
Resimli farklı yemek tarifleri